Činčilky z Moravy

Bydlení a strava

Strava:

V přírodě se činčilky živí suchou trávou, semeny rostlin či drobnými plody. Těmto zdrojům se také přizpůsobilo jejich trávicí ústrojí. V obchodech seženete mnoho různých směsí přímo pro činčily. Skládají se z kukuřice, pšenice, ovsa, lněného semínka, prosa....a samozřejmě šípků, které přímo milují.

Tyto suché směsi můžete nahradit speciálními granulemi které obsahují všechny důležité živiny pro činčily a jsou pro ně zdravější. Činčilky si taky nemůžou vybírat co jim chutná a rovnoměrně si obrušují o granulky zoubky.

Seno je důležitou potravou zejména na broušení zoubků.

Občas můžete vašemu chlupatému miláčkovi dopřát sušené jablíčko, tvrdý chleba na hlodání, sušený bodlák nebo také květ sedmikrásky, rozinku.. 

Činčilky potřebují mít v kleci neustále vodu.

Bydlení:

Myslím, že pro 1-2 činčilky je dostatečný prostor klece 80 x 50 x 80cm.  V kleci by měl být dřevěný domek na spaní. Součástí je samozřejmě i miska na granule a napáječka na vodu. Jako podestýlku použijte hobliny.

Důležitou součástí klece jsou větve, poličky, sedátka, (dřevěné) hračky, prolézačky, závěsné seníčky, atd.

Klec umístěte v místnosti, kde teplota neklesá pod 12 °C a není zde vlhko a přímé slunce. Neměla by stát v průvanu - nejlépe v klidném, odlehlém koutu u zdi. Teplé místnosti jsou nevhodné.. ideální teplota je 12 - 24°C.

Hygiena:

Činčily nesmí přijít do styku s vodou (kromě pití) kvůli svému kožíšku. Pro koupání používají speciální písek který seženete ve zverimexu. Písek nasypejte do velké skleněné nebo umělohmotné mísy. Musí být dostatečně velká, protože činčila se v ní při "koupání" otáčí jak vrtulka.


Činčily  nemají rády přímé slunce, přílišné horko, vítr, déšť či mlhu, ale vyžadují suchý vzduch a prostor mezi čtyřmi zdmi jim k vyběhání bohatě stačí. Pokud má činčila dobré podmínky pro život, jako je vhodná klec, dostatek volného prostoru pro běhání a správnou stravu, dožívá se kolem 10 - 15 let.