Činčilky z Moravy

Seznamování činčilek

Seznamuju činčilky tak, že je dám obě do malé přepravky... ze začátku na sebe činčilky prskají, napadají se, často na sebe čůrají v obraně... neznají se, takže neví co od druhé čekat, tak jsou agresivní nebo vystrašené...
Když začnou na sebe být zlé, tak přepravkou mírně zatřesu a ony se zase uklidní...
Přepravka by měla být malá, aby vedle sebe musely být třeba i tělo na tělo, musí si zvyknout na pach té druhé... takto se mají nechat třeba i několik hodin.. já to nikdy nevydržela dýl jak jednu hodinu a když na sebe do hodiny reagovaly dobře, ignorovaly se nebo se tulily, tak jsem je dala do klece...tam se sice ještě sebe bály a prskaly znovu na sebe, ale pokud se nepraly v přepravce, tak v kleci už to bylo taky ok. ..pokud je vracíte do klece jedné z činčilek, měli byste ji předtím vyčistit a změnit "nábytek", dát jinam domeček, žrádlo, poličky... aby byly obě zmatené a řešily kde jsou ne s kým tam jsou..

..pokud by se však začaly v přepravce třeba do krve kousat a byly moc agresvní, tak musíte seznamovat jinak... pomalejší metodou, třeba mít dvě klece vedle sebe nebo klec v kleci (v menší kleci jednu činčilku a kolem ní může běhat druhá, po pár dnech je prohodit)..

Nikdy neseznamovat činčilky v teritoriu ani jedné z nich... hlavně ne v kleci samice, je velmi teritoriální... mohla by samce i zabít.

 Taky je možnost nechat je běhat někde v malém prostoru, třeba v koupelně nebo na chodbě..a sledovat, jak na sebe reagují... pokud dobře, zkusit klec.

Některé činčilky nemají problém se seznámit a jsou přátelské, častěji nazačátku lítají chlupy... ale nakonec to většinou dopadne dobře.

Existují případy, že se činčilka opravdu s jinou činčou nesnese, taková pak musí být sama nebo k ní musíte najít jinou činčilku, která jí bude více sedět...

Nelekejte se, když na sebe budou činčilky naskakovat zezadu... dělají to všechny a nezáleží na  pohlaví, jen si tím ujasňují hierarchické postavení.. zvlášť při seznamování sí tak dávají najevo kdo má navrch... jde tedy jen o dokazování nadřazenosti o nic jiného (zkouší to i miminka na rodiče)