Činčilky z Moravy

První dny

1) Když si přinesete činčilku domů, tak je nejlepší ji dát hned do klece kde bude bydlet.

2) Neměl by tam chybět domeček, miska s granulkama, napáječka ve správné výšce, aby miminko dosáhlo (miminka jsou zvyklá od mala na napáječku, nemusí mít mističku s vodou). Vhodné je přidávat mláďatům do granulek ovesné vločky, lépe přibírají a rostou. Můžete dávat i seno. Taky pořiďte minerální kámen, sépiovou kost  nebo větvičku ze stromu, nejlepší je jabloň na broušení zoubků.... když to mít nebude ohlodá domeček nebo poličky.

3) Jako podestýlku hobliny. Hobliny můžou být po celém dně klece nebo jen v rožku nebo nějaké plastové krabici z tvrdého plastu, aby Vám ji činčila neohlodala.

4) Činčilku nechte minimálně do druhého dne do večera v kleci.. neberte ji z ní moc, ať si zvykne na nový domov.

 5) Do klece můžete dávat ruky a nechat ji skákat po Vás, aby si na Vás zvykla a nebála se.

6) Nepouštějte činčilku první den běhat po bytě, bude vystrašená a bylo by toho na ni moc.
Další dny ji můžete začít brát do ruky... může vyskočit, počítejte s tím, ale většinou i když vyskočí z výšky, tak se nic nestane.. ale raději opatrně než si na Vás zvykne.

7) Postupně ji můžete nechávat otevřenou klec, aby věděla, že má úkryt a znala cestu zpět... nechávejte ji zezačátku běhat jen chvíli, aby ji to nestresovalo.. až později dobu pobytu mimo klec můžete prodlužovat.

8) Pokud si činčilku donesete ráno nebo odpoledne, bude asi unavená z cesty, tak ji nechte vyspinkat, vzbudí se kolem šesté nebo sedmé večer.

9) Jsou to malí stresíci, takže je lepší aby si na všechno zvykali pomalu.

10) Některé mláďata mohou z klece utéct, záleží na šířce mříží..... pokud se tak stane, musíte si je chytit, sami se do klece většinou nevrátí...

11) Činčilky umí vylézt mezi skříní a zdí až nahoru na skříň, tak se nedivte, když ji nebudete moci najít, pravděpodobně bude právě tam (za skříní nebo na skříni).