Činčilky z Moravy

Co nedělat

1) Nikdy činčile nemýt kožíšek ve vodě.

2) Raději nedávat činčile trávu ani nic zeleného, má citlivé zažívání.

3) Při seznamování dvou činčil je seznamovat mimo jejich teritorium, zvlášť pokud jde o teritorium samice.

4) Nepárovat dvě bílé činčily (nebo bílou s druhou, která má v sobě třeba i bílý flíček), nepárovat dvě black velvet činčily mezi sebou (či brown velvet), přenášejí letální faktor... což vede ve většině případů k úmrtí mláděte někdy i samice.

5) Nepouštět činčilu venku, zřejmě se Vám nevrátí..

6) Nenechávat ji bez dozoru běhat v místnosti, kde jsou vodiče pod napětím... pozor i na nabíječky a kabely od Pc.... je to přece jen hlodavec.

7) Pozor na jedovaté rostliny v bytě.

8) Nelekat se, když činčilka ztratí hodně chlupů najednou... dokáže uvolnit svaly u kořínků chlupů a ztratí jich velké množství, když se cítí v ohrožení nebo když ji třeba naháníte a chytnete ji jen za srst... chlupy dorostou...

9) Některé činčilky jsou citlivější, může se stát, že z přehřátí nebo ze stresu se začne třást nebo je malátná a hraje si na mrtvolku... na tuto situaci, která se ovšem nestává příliž často doporučuju dodat energii v podobě rozinek... nesmí se to ale přehnat a taky vitamínovou bombu  ( rozdrtit půl tablety hořčíku, B komlpexu a možná i vápníku plochou stranou nože a dát do napáječky s vodou, zatřepat.. pokud by činča nepila, tak stříkačkou jemně kapat  do pusinky)

10) Nikdy nenechávejte činčilku v průvanu, v místnosti kde je horko nebo na přímém slunci... ideální teplota je 12 - 23 °C.